Назад

Перша необхідна умова для того, щоб Скрам запрацював у вашій організації

Перша необхідна умова для того, щоб Скрам запрацював у вашій організації

Автор: Юрій Козій

Схоже, пройшли ті часи, коли Скрам вважався вигадкою айтішників, яка може працювати лише в технологічних компаніях. Сьогодні чимало традиційних бізнесів – банки, рітейл, FMCG – звертають увагу на Скрам і Канбан, як на способи гнучкого і ефективного управління проектами.

Так, Скрам і Канбан насправді додають в ефективності – фокусують команду на доставці цінності клієнту, наводять прозорість в задачах і цілях, допомагають емпірично вдосконалювати процес, оперативно реагувати на неплановані зміни і багато інших “родзинок”, які якісно відрізняють гнучкі методи від традиційного (“інтуітивного”) управління.

Але є важливий момент – повністю Скрам і Канбан запрацюють лише в Аджайл середовищі. Середовищі, в якому команда має голос, а лідер готовий її вислухати. Вислухати, щоб почути, а не для того, щоб контраргументувати.

В 2006, журнал “Time” опитав понад 500 000 респондентів, бажаючи дізнатись, чи повинен начальник мати відповіді на усі запитання?
Процент ствердних відповідей по країнах: 

  • Японія 78%
  • Індія 77%
  • Росія 74%
  • Польща 73%
  • Італія 66%
  • Німеччина 46%
  • Нідерланди 38%
  • Данія 21%
  • Норвегія 13%
  • Швеція 7%

Хоча українці участі в опитуванні не брали, не важко здогадатись, який результат відповідав би нашій культурній ментальності.

До чого це я? Лідер, який “має відповіді на усі запитання”, транслює своїй команді наступні меседжі:
— Я розумніший за вас усіх разом взятих
— Навіть припустивши, що ви – достатньо досвідчені, я не хочу витрачати ваш і свій час на пошук інших рішень
— Все, що мені потрібно, щоб ви мене уважно слухали і робили так, як вирішив я

Чи сприятиме таке “всезнайство” розвитку таких невід”ємних атрибутів Скраму/Канбану, як здорові командні дискусії, пошук консенсусу, генерування ідей щодо покращення процесу тощо? Питання риторичне.

Під час одного з моїх тренінгів для керівного складу великої FMCG компанії, директор департаменту(який дав згоду на публікацію цього кейсу) оглянув своїх колег-менеджерів, і сказав: “Скрам це справді круто, але основним бар”єром для його впровадження у нас буде наша поточна парадигма управління, за якою менеджер – завжди правий”.

В кулуарній розмові він визнав, що сам, як директор, культивує таку культуру тим, що рідко слухає своїх підлеглих. За його словами, 90% часу на зустрічах він говорить, і лише 10% – слухає. За 10% часу навряд чи у нього була можливість вислухати альтернативні ідеї, почути запитання, уточнити, як колега зрозумів завдання і таке інше.
Готовність цього топ-менеджера змінювати пропорцію говоріння/слухання в бік 50\50 не могли не помітити його колеги.

Справді, шлях до культурної трансформації вашої організації лежить через персональні зміни у звичках топ-менеджерів. І уважне активне слухання – перша з них. А допоки цього не трапилось, будь які гасла щодо інноваційності, гнучкості, сміливості, залишаться суто декларативними. І ваші люди сприйматимуть їх скептично, допоки не побачать, що ви, як лідер, самі слідуєте новим правилам – вислуховуєте контраверсійні думки, затверджуєте інноваційні проекти, делегуєте повноваження командам і т.п.

Детальніше про зв”язок зміни лідерської парадигми із змінами в організації – в тренінгу Agile & Lean For Non-IT Business, який я проведу 16-18 березня у Києві.

 

Источник: http://scrumguides.com.ua/articles/needed-condition-to-make-scrum-work/

12/02/2017, SCRUMguides


Good Things Happen when you Get Involved with PMI!